Kiderült az amerikai terv: így darabolnák szét Ukrajnát Trumpék

Keith Kellogg szerint a béke egyik lehetséges útja az lehetne, ha Ukrajnát nemzetközi zónákra osztanák, brit, francia és orosz ellenőrzéssel.

„Egy olyan háborúban, ahol az oroszok nem nyerték meg a háborút és az ukránok nem veszítették el, nagyon nehéz kompromisszumkötés lesz” – magyarázta Resperger István ezredes.
Resperger István ezredes, a MATE Biztonságkutató Központ vezetője is reagált közösségi oldalán az amerikaiak azon tervére, hogy Ukrajnát nemzetközi zónákra osztanák, brit, francia és orosz ellenőrzéssel. Resperger részletesen ismertette Donald Trump elnöki megbízottjának, Keith Kelloggnak a javaslatát, mely szerint a keleti részen
az oroszok maradnának az elfoglalt területeken, míg Nyugatra 6 európai ország (Franciaország, Nagy-Britannia, Észtország, Lettország, Litvánia, a hatodik nincs megnevezve) vonulna be.
Hollandia hadserege pedig felkészül a vezérkari főnök intézkedése szerint, de az erre vonatkozó politikai döntés még nincs meg. Az ország középső része ukrán ellenőrzés alatt lenne. A tűzszünet után pedig választásokat rendeznének – idézte fel.
A szakértő ezután arra tért ki, hogy ez a terv kinek és miért nem jó. Mint írta, az ukránoknak területeket kellene feladniuk, ami számukra elfogadhatatlan. Míg az oroszok nem kapják meg a 4 megye teljes területét, továbbá nem szeretnének olyan békefenntartókat, akik rakétákat biztosítottak orosz területek lövéséhez. Ezek után leszögezte, hogy
egy olyan háborúban, ahol az oroszok nem nyerték meg a háborút és az ukránok nem veszítették el, nagyon nehéz kompromisszumkötés lesz.
Ugyanakkor az Egyesült Államok érdeke megvalósul: nem küld ide katonákat, szabad hozzáférése lehet a ritka földfémekhez és európai országoknak kell a békefenntartás terheit és problémáit vállalni – mutatott rá Resperger.
A MATE Biztonságkutató Központ vezetője rátért a megvalósíthatóságra is. Az ezredes szerint,
ha senki nem vonul be a felek közé, akkor önmegtartóztatásukra lesz bízva a tűzszünet/fegyverszünet betartása.
Emlékeztetett, hogy volt már ilyen, amikor az EBESZ megfigyelői napi 25-45 tűzszünet sértést jegyeztek fel a Donbaszban. „Katonai értelemben ez előretolt védelem« de a nyugati csapatok előtt az ukránok állomásoznak majd. Az ukránok részéről pedig a »területet a békéért« elv jöhet előtérbe”.
„Nincs amerikai támogatás, nincs amerikai biztonsági garancia, sőt csapatkivonások várhatóak a Baltikumból, a lengyel bázisokról.
Európának egyedül kell cselekednie valószínűleg” – magyarázta.
Resperger István szerint ennek időbeni terjedelme 1-3 év lehet békefenntartás katonai, később katonai és rendvédelmi erőkkel, melyet majd a rendvédelmi és polgári képviselők követnek.
A vonatkozó bejegyzés teljes terjedelmében alább olvasható:
Nyitókép illusztráció. Fotó: Roman PILIPEY / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Keith Kellogg szerint a béke egyik lehetséges útja az lehetne, ha Ukrajnát nemzetközi zónákra osztanák, brit, francia és orosz ellenőrzéssel.